Karthago

A KARTHAGO története:

     Az együttest 1979-ben Szigeti Ferenc alapította.
     Tagjai, a mai napig:
     Gidófalvy Attila - billentyük, gitár, ének,
     Kiss Zoltán Zéro - basszusgitár, ének,
     Szigeti Ferenc - zenekarvezető, szólógitár, ének,
     Kocsándi Miklós - dob, gitár, ének
     Takáts Tamás - ének, szájharmonika, dobok.

Karthago

A zenekar megalakulását követően, egy év alatt, a '80-as évek egyik meghatározó, és legnépszerűbb magyarországi rockegyüttese lett. Különleges, úgynevezett amerikai típusú west coast zenéjükkel, amely kemény rockalapra dús, ötszólamú vokállal és dallamos énekvezetéssel hangszerelt dalokból állt, néhány hónap alatt valamennyi slágerlistát meghódították, és izgalmas, dinamikus, különlegesen látványos koncertjeikkel, a klubok kedvencei lettek.

A zenekar első nagylemeze 1981-ben jelent meg és néhány hónap alatt 178.000 példányban fogyott el!! A koncertjeik lassan kinőtték a budapesti és vidéki klubokat,  elkezdődtek a nagyszabású, egyre látványosabb show-val körített nagykoncertek, és vidéki fellépések, turnék sorozata. 1981-ben a KARTHAGO nyitotta meg a Budai Ifjúsági Parkot, május elsején, és erre a koncertre  már 12 ezer rajongó ment el!! A KARTHAGO ekkor alapozta meg az immár három évtizede tartó sikeres pályafutását.

Az első albumot azután az évek során követte további két hasonlóan sikeres stúdióalbum, valamint egy koncertlemez, számtalan kislemez és rádiófelvétel, majd egy Aranyalbum, egy Best of...album, és a KARTHAGO él című dupla élő koncertalbum az 1997-es nagy Budapest Sportcsarnok koncertről.

1983-ban az együttes a Requiem c. dallal megnyerte az ausztriai Villach-ban a Nemzetközi Táncdalfesztivál nagydíját, ezt követően szerződést kötött az osztrák OK Musica (Teldec Company) lemeztársasággal. Két nagylemezük jelent meg angol nyelven a kiadóval nyugat-európában, amelyből az első, a Requiem című, Ausztriában aranylemez lett!!!
 
A koncertjeik Magyarországon, Ausztriában, NSZK-ban, Kubában, valamennyi volt szocialista országban és az egykori Szovjetunióban komoly eseménynek, rendkívüli látványosságnak és óriási sikernek számítottak. (Összesen kb. 3200 koncertet adtak eddigi fennállásuk alatt)

Az együttes 1985-ben átmenetileg beszüntette működését. Tagjai azonban aktív muzsikusok maradtak, valamennyien közismert személyiségek lettek, más, jónevű zenekarokban is játszottak, és játszanak, emellett tévéznek, rádióznak, könyvet írnak, producerkednek.

1990. május 1-én a Karthago feloszlása után öt évvel ismét összeállt, (Magyarországon elsőként (!) és egy nagyszabású koncertet rendezett valamennyi eredeti tag közreműködésével. A hangverseny, amelyet a Magyar Televízió és a Magyar Rádió is közvetített, óriási siker lett a budapesti Petőfi Csarnok szabadtéri színpadán, megdöntve minden addigi és azutáni nézőrekordot! Soha annyian nem voltak azóta sem, (2009-ig) a Pecsa szabadtéri színpadának nézőterén!

Hét év múlva az együttes 1997-ben ismét nagyszínpadra lépett, ezúttal azonban már a Budapest Sportcsarnok volt a rendezvény helyszíne. A koncert fantasztikusan sikerült, közel tizenötezer néző volt szemtanúja a nagy visszatérésnek, amely óriási látványelemekkel, díszletekkel, korinthoszi oszlopokkal, tűzijátékkal, "ledér" táncosnőkkel megtűzdelve került bemutatásra, a KARTHAGO-tól mindig is megszokott módon. A hangulat végig hihetetlen forró volt, a közönség szinte együtt élt a együttessel, közös éneklések, tízperces vastapsok tarkították a show-t. A koncertről felvételt készített a Magyar Televízió, amely a koncert után három héttel adásba is került.

A Hungaroton Records a "KARTHAGO ÉL!" című dupla koncertalbumon, és ugyanilyen címmel videokazettán, illetve ma már DVD-n is megjelentette a hangversenyt.

2000 június 2.-án a Petőfi Csarnok 15 éves jubileumi ünnepségére ismét  a KARTHAGO együttest kérték fel egy nagyszabású koncertre, mivel annak idején az együttes nyitotta meg a Pecsát, azaz a csarnokban első magyar koncertet 1985-ben a KARTHAGO adta. A jubileumi buli ismét fantasztikus volt, óriási tömeg és igazi "karthagós" hangulat volt. Az Magyar Televízió újból rögzítette a fellépést. A koncerten jelen voltak az osztrák-német TELDEC kiadó munkatársai is, akik jelezték, hogy a KARTHAGO új lemeze iránt és az azt követő turnékra jelentős érdeklődés lenne Németországban és Ausztriában is, ahol egykor, és még mai is ismert és szeretett a legendás együttes.
2003-ban ismét sokat hallatott magáról a zenekar, közel 25 nagykoncertet játszottak Magyarországon, különböző rockfesztiválok záró-produkciójaként, és önálló koncerteken, ismét óriási sikerrel. A sorozat folytatódott 2004-ben is, többek között az alsóőrsi Harley Davidson Nemzetközi motorostalálkozó záró gálaestjén, valamint további kifejezetten nagyszabású rockfesztiválokon, és az év végén a nagy budapesti lemezbemutató koncerttel.

2004, egy új korszak kezdete
Az együttes 2004 szeptemberében ünnepelte megalakulásának 25. évfordulóját. 1979 őszén állt össze az öt legendás muzsikus, és mára talán ők az egyetlen olyan rock-zenekar Magyarországon, akik a mai napig változatlan felállásban játszanak! A jubileum méltó megünneplésére az együttes komoly, összetett projekttel készült, akkoriban is.
Elsőként, 2004 június-július-augusztusában 19 év után (!) új stúdióalbumot készítettek. A lemez 2004 szeptember 5.-én jelent meg az EMI Zenei Kft. kiadó gondozásában, és egy modern hangzású, kemény, igen erőteljes rockzenét tartalmaz, a KARTHAGO-tól megszokott igényes, dús, finoman cizellált hangszereléssel, és a legendás ötszólamú vokállal.
A KARTHAGO történetében mindig jellemző volt a rendkívüli alaposság és profi kidolgozottság, ezért minden albumra, - így erre is természetesen, - több mint húsz friss szerzeményből kerül kiválasztásra, az albumra került 9 új szám, melyek stúdiófelvételei közel három hónapig (!) tartottak a legendás törökbálinti "P" stúdióban.

Két bonus-track is készült, a fantasztikus, és nemzetközi sikereket is elért REQUIEM, valamint a KARTHAGO himnusz, az APÁINK ÚTJÁN, mindkettő egészen különleges, vonós- szimfonikus- unplugged verzióban.

Az új lemezről nagyon sok szó esett korábban a médiában, számos televíziós interjúban, sajtóanyagban, rádióriportban elhangzott a készülődés híre, ezért a közönség körében, és a szakmai berkekben is igen nagy várakozás előzte meg a KARTHAGO akkori új stúdióalbumát. Az album meg is felelt a várakozásoknak, mert igen szép sikert futott be az évek során.
Az album további promóciójának része volt a Concert&Media által rendezett, 2005. tavaszán a KARTHAGO ROCKCIRKUSZ - LEMEZBEMUTATÓ koncert, az SYMA csarnokban. Az eseményt országos kihelyezésű plakátokkal, citylight poszterekkel, médiatámogató országos rádióval és televíziós csatornával, napilappal, promóciós megjelenésekkel, dedikálásokkal, riportsorozatokkal került beharangozásra, és óriási siker lett, totális telt házzal! Ezután egy több hónapos országos turnéra indult. az együttes.
 
Ezt követően már minden évben ismét teljes aktivitással dolgozott a csapat, évi 30-35 nagykoncerttel, és jó néhány országos rockfesztivál főzenekaraként.

A 2009-es év elhozta a nagy 30 éves jubileumot, ezt pedig egy vadonatúj albummal, az "IDŐTÖRÉS" cíművel, és egy hatalmas Sportaréna bulival ünnepelte a KARTHAGO.
A lemez hetekig vezette a Mahasz listát, az óriáskoncert pedig valami frenetikusra sikeredett, hatalmas tömeg, és a szokásos "karthagós" hangulat volt végig, a közönség tombolt, énekelte a nagy himnuszokat, a váratlan unplugged rész döbbenetesen jól sikerült, és hatalmas meglepetés okozott, úgyhogy a közönség két és fél óra múlva sem akarta elengedni a bandát a színpadról!...

A zenekar a mai napig aktív, az idén, 2014-ben ünnepli 35. születésnapját.
Ez alkalomból decemberben jubileumi nagykoncerttel kedveskednek a rajongóknak.

A Karthago honlapja

Szigeti Ferenc - A Requiem története:
"Székesfehérváron játszottunk, és egy srác ott maradt a nézőtéren a buli után. Ez önmagában nem volt annyira ritka eset, sokszor beittak a fiúk koncerten, úgyhogy nekünk akkor fel sem tűnt. De amikor már öltöztünk, jött az igazgató, hogy gyerekek, nagy baj van, mert ez a srác meghalt. Egy bizonyos Parkán nevű gyógyszerből szedett be jó sokat, megivott rá egy üveg cseresznyét, és megállt a szíve. Sokféle pletyka keringett arról, hogy megtaposták, meg ilyenek, de ez nem volt igaz, ő sajnos magának csinálta ezt a hülyeséget. Mi meg ott ültünk döbbenten, hogy most mi legyen, pláne, amikor az újságok is megírták a hírt, és megijedtünk, nehogy a zenekarnak legyen baja ebből. Arra jutottunk, hogy mi csak a saját eszközeinkkel kezdhetünk ezzel valamit, úgyhogy másnap odahaza leültem, és úgy húsz perc alatt megírtam a Requiemet. Pár nappal később levittem próbára, a többiek meg fintorogtak, hogy ez milyen nyálas, mi mégis egy rockbanda vagyunk... Meggyőztem őket, hogy legalább egyszer játsszuk el az Ifjúsági Parkban. Egy szál gitár volt benne, Gidó rátett egy kis billentyűt, és kész. Eljátszottuk, utána volt egy döbbent csönd, azután meg hatalmas ováció, és mivel ott minden koncertet fölvettek, a felvétel valamilyen úton-módon kikerült a Szabad Európa Rádióba, ahol a Cseke László lejátszotta többször is. Végül már Wilpert is érdeklődött, és egyértelmű volt, hogy fel kell vennünk. Aztán behívatott Erdős Péter, hogy szerinte ez egy kábítószeres szám, hiszen az van benne, hogy „a fiú elindult a fények útján", én meg hiába győzködtem az ellenkezőjéről, végül üres, fehér borítóval adták ki a kislemezt, ami mindezek ellenére többszörös aranylemez, majd kvázi a himnuszunk is lett később."

30 éves jubileumi koncert:

Rockhírock

Égben lebegők

A Hair 71 éves főszereplője motorbalesetet szenvedett.

A kultikus Hair című filmben Berger-t alakító Treat Williams hétfőn motorbalesetben életét vesztette – tájékoztat a színész ügynökének közleménye alapján a Reuters. A 71 éves Williams motorkerékpárjával autónak csapódott a vermonti Dorsetben.

A dorseti tűzoltóparancsnok arról számolt be, hogy a baleset akkor történt, amikor egy autó rákanyarodott a…

71 éves korában elhunyt Tim Bachman, a kanadai Bachman-Turner Overdrive alapító gitáros-énekese.
Január elején hunyt el testvére, a zenekar dobosa, Robbie Bachman, az alapító testvérek közül így már csak Randy Bachman van életben.

A legendás kanadai rockzenész 1972-ben csatlakozott a Bachman-Turner-Overdrive zenekarhoz, miután harmadik fivérük elhagyta az együttest. Óriási népszerűségre tettek szert ezután,…

Meghalt Török Ádám, énekes, fuvolista, dalszerző, a magyar progresszív rock és jazz rock kiemelkedő alakja.
 A  75 éves zenészt zenészt álmában érte a halál. 
Török Ádámnak nemrég sztrókja volt, de 2022-ben már a jubileumi nagykoncertjére készült.

1948. január 12-én született Budapesten. Már gyerekkorában elkezdett fuvolázni, legkorábbi zenei inspirációit így idézte fel egy pár évvel ezelőtti…